Miroslav Sekera
Klavír
Talent u něj rozpoznala dnes již legendární prof. Zdena Janžurová a ujala se jako první jeho hudebního vzdělávání. Do svých 12-ti let rovnocenně ovládal nejen klavír, ale i housle, takže s oběma nástroji uzavřel základní hudebně – vzdělávací cyklus. Tento již tehdy neobyčejný postup mu přinesl i dětskou roli zázračného Amadea ve Formanově stejnojmenném filmu, kde ve známé scéně jako mladý Mozart vystupuje s oběma nástroji před papežem v Římě.
Pražskou konzervatoř absolvoval ve třídě prof. Evy Boguniové. Souběžně se dále vzdělával ve třídě prof. Martina Ballýho, u kterého kromě toho navštěvoval letní klavírní kurzy v Písku. Formální hudební vzdělávání ukončil v roce 1999 na HAMU ve třídě prof. Miroslava Langera.
Jako sólový hráč se stal laureátem 1. ceny soutěže F. Chopina v Mariánských Lázních, získal 1. cenu v soutěži HAMU (s přidruženým stipendiem firmy Yamaha) a 1. cenu na Mezinárodní soutěži J. Brahmse v rakouském Portschachu.
S podporou nadace Českého hudebního fondu pořídil pro Multisonic sólovou desku. V rámci tohoto projektu vznikly kriticky ceněné nahrávky vrcholných děl J. Brahmse, D. Scarlattiho a M. Moszkowského. V návaznosti na tyto úspěchy navštívil Sekera jako sólový i komorní hráč prestižní pódia, zejména ve Vídni (Wien Konzerthaus, Musikverein), ve Washingtonu (The Kennedy Center) a mnoha dalších městech po celém světě.
Vyžádal si ho soudobý americký skladatel Joseph Summer, aby v produkci Albany Records a Navona Records nastudoval a nahrál premiérové desky jeho skladeb.
Vystupuje jako komorní partner s houslistou Josefem Špačkem, mezzosopranistkou Dagmar Peckovou a někdejším vedoucím hornové sekce Berlínské filharmonie Radkem Baborákem, v současnosti nejoceňovanějším hornistou své generace ve světě.
Miroslav Sekera byl hostujícím sólistou několika projektů symfonického orchestru FOK, spolupracuje pravidelně i s Českým rozhlasem. Pražskému publiku se v nedávné minulosti představil především jako fenomenální interpret Chopinovy a Lisztovy klavírní hudby. Na dvou recitálech v pražském Rudolfinu a koncertní síni při kostele sv. Vavřince provedl kromě jiného i 24 Chopinových preludií a Lisztovy virtuózní parafráze italských oper. Na pražské hudební scéně způsobila tato interpretace skutečný rozruch a stala se senzací sezóny.
Od roku 2022 je také lektorem klavírní hry na Interpretačních kurzech v Litomyšli a samozřejmě i stálým klavírním partnerem na večerních koncertech.