Jan Pěruška
Viola
Studoval konzervatoři v Ostravě u Miroslava Němce a HAMU v Praze u prof. Jaroslava Motlíka. Působil jako sólo violista Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Významným mezníkem se stal rok 1981, kdy vyhrál Mezinárodní violovou soutěž v Markneukirchenu a stal se vyhledávaným sólistou. Spolupracoval s řadou uměleckých osobností – Josefem Sukem, Janem Panenkou, Josefem Hálou, Dagmar Peckovou, Talichovým, Kocianovým a Pražákovým kvartetem. Sólově vystoupil s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Janáčkovou filharmonií Ostrava atd.
Pěruškovo rozsáhlé interpretační umění je zachyceno na více než 120 CD a 450 rozhlasových a televizních nahrávkách. V současnosti realizuje natáčení význačných děl české a světové violové literatury. Pozornost vzbudily jeho CD – Mistrovské kusy pro violu a kontrabas, Krásná viola, Ruská viola, Viola Bohuslava Martinů, Chvála violy, Neznámá česká viola, Viola české emigrace.
Je jedním ze zakládajících členů Stamicova kvarteta. Soubor zvítězil v Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Salzburku (1986) pořádané EBU-OIRT. Za více než 36 let činnosti vystoupilo Stamicovo kvarteto doslova po celém světě (více než 2500 koncertů) a získalo řadu ocenění: cena Komorního spolku (1987), Grand Prix du Disque de l´ Academie Charles Cros Paris (1988, 1991), Zlatá ladička časopisu Diapason (1993), Golden Song Prize za nahrávku čínských melodií (1995), cena České komorní rady za souborné provedení kvartetů Aloise Háby na Pražském jaru 1997, ocenění Diapason Decouverte za soubornou nahrávku smyčcových kvartetů J. B. Foerstera, kterou udělil časopis Diapason (2010).
Od roku 1990 vyučuje na HAMU v Praze. V roce 2006 byl jmenován profesorem hry na violu.